Krátce o nás

Věděli jste, že naše budova slouží jako hostinec již od roku 1808? Nebo že mezi stálé hosty restaurace v minulosti patřil například Jaroslav Seifert? Tyto a další zajímavosti se dočtete v krátkém článku o nás a naší historii. Nezapomeňte také navšítívit naší fotogalerii.

Na Marjánce

Historická budova sloužící od roku 1808 jako zájezdní hostinec (základní kámen 1799), nese své jméno po hostinské Marii Zemanové (později Černé) známé svou dobrosrdečností. 

V roce 1870 koupil zavedený podnik Jan Tellinger (ten byl v letech 1886-1890 břevnovským starostou), který jej později předal svému synu Josefovi. V objektu byla záložna-na jejím místě později hotel, lokál, výčep ,bufet, řeznický krám a výrobna, zahrádka s krytým kulečníkem a především velký taneční sál s jevištěm a galerií. Taneční zábavy byly hojně navštěvovány civilisty i vojáky a tak docházelo k častým konfliktům. Mezi známé osobnosti  kteří objekt navštěvovali patří například Karel Hašler ( Na Marjánce, Na Marjánce tam se baletí, facka přiletí, druhá vzápětí, frajer odletí….) a Jaroslav Seifert, který se na „Marjánce“ zastavil vždy, když byl na Břevnově.

Roku 1921 zde proběhla ustavující schůze československého  Komsomolu (Komunistický svaz mládeže). Velmi oblíbené byly představení profesora Skupy se Spejblem a Hurvínkem.Za druhé světové války zde byly kanceláře a sklad uhlí.V roce 1949 byl objekt vyvlastněn a převzal ho RaJ (restaurace a jídelny), který roku 1957 restauraci zrušil. Od té doby zde byl provozován pouze bufet a podnik vlastnil Elektropodnik.V roce 1991 byl objekt vrácen původním majitelům.Od roku 2007 slouží po rekonstrukci objekt původním účelům.